Ses Bozukluğu ve Ses Terapisi

Ses Bozukluğu ve Ses Terapisi

Ses Bozukluğu Nedir?

Ses bozukluğu, farklı sebeplerle ses kalitesinin, ses aralığının ve gücünün bozulmasıdır. Bazen bu birlikte yaşadığımız insanların seslerini kullanma şekilleriyle ilgili olabilir. Ama daha çok, mesleki nedenlerle  doğru ses kullanımını kaybetmekten kaynaklanır. Şarkıcıların yanısıra, öğretmen, profesyonel koç, antrenör gibi sesini belirgin olarak iş yaşamında kullanan kişilerde karşılaşılabilir.

Ses ve konuşma bozukluklarının kulak burun boğaz hastalıklarının önemli bir bölümünü oluşturur.

Ses Terapisi Nedir?

Ses terapisinde önemli olan ses bozukluğunu oluşturan hastalığın doğru olarak saptanması ve bozukluğu oluşturan etkenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bunun için öncelikle bir foniatrist muayenesi şarttır. Fonitriatrist doktorun gerekli tetkikler sonucunda,  ses sorununa neden olan etkeni saptar. Böylece, ses sorunu yaşayan kişiyle uygun ses egzersizleri yapılır. Kişiye uygun solunum tekniği öğretilir. Sonra da terapi tekniklerinden en uygun olanı uygulanır.
Kişilere, ses sistemlerini kullanarak mümkün olan en iyi sesi nasıl üreteceklerini, zarardan ya da hastalıktan nasıl geri döneceklerini ve nasıl korunacaklarını öğretmeyi amaçlayan ve ses üretim fizyolojisinin dengesini teşvik eden, nefes koordinasyonuna yardım eden, ses üretimi ve ses tellerinin sağlığı için gerekli uygun perde, volüm ve ses kalitesini sağlamaya yönelik egzersizleri içeren bir programdır.

Sese zarar verecek çevresel etkilerin ve davranışların azaltılması ya da yok edilmesi ile birlikte sesin sağlıklı kalması için gerekli kullanım ve bakımın sağlanması en önemli unsurlardır. Ses terapisiyle ses sağlığına kavuştuğunda artık bu durumun kalıcılığı sağlanır. Böylece sorunun tekrar etmesinin önüne geçilir.

SESİNİZİN SAĞLIĞI İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?

• Gün içerisinde 8 – 10 bardak su tüketin.

Yeterince su tüketmediğimizde her organımız gibi ses tellerimiz de ihtiyacı olan nemi karşılayamaz. Ses telleri kuru olduğu zaman boğazdaki salgılar kalınlaşır, bu durumda boğaz temizleme ya da öksürme ihtiyacı yaratır. Sabah uyandığınız zaman bir bardak, öğünler sırasında birer bardak, aralarda birer bardak, yatmadan önce bir bardak içebilirsiniz.

• Boğaz temizlemekten ve öksürmekten kaçının.

Boğaz temizlemek ve öksürmek ses tellerine zarar verebilir. Bunun yerine kuvvetlice yutkunabilir ya da ufak miktarlarda sıvı alabilirsiniz. Boğaz temizleme ve öksürük altta yatan başka bir sebepten (reflü gibi) kaynaklanabilir.

• Mentollü/ naneli şeker, sakız, vb. tüketiminden kaçının.
Bu tip tüketim maddeleri boğazınızın dolayısıyla ses tellerinizin kurumasına yol açar. Bu tüketim maddeleri yerine sıvı tüketebilir yada boğaz pastili alabilirsiniz.

• Yüksek ses ile konuşmaktan kaçının. Bağırmayın

Gürültülü bir ortam içerisinde bulunmak, sesimizi yormamıza ve hasar vermemize neden olabilir. Bunun sonucunda ses telleri zarar görür. Topluluk önünde konuşacağınız zaman mikrofon kullanabilirsiniz.

• Kuru, dumanlı ve tozlu ortamlarda bulunmaktan kaçının.
Bu tip ortamlar boğazınızın kurumasına ve tahriş olmasına sebep olur. Sigara içilmeyen ortamları tercih edin. Klimalı ortamlardan uzak durun.
• Yorulduğunuzu hissettiğiniz zaman sesinizi kullanmaktan kaçının.
Sesinizi kullanmaya devam ettiğiniz zaman ses tellerinize zarar verebileceğinizi unutmayın.

• Mide ve/veya boğaz reflünüz ile ilgili olarak doktorunuzun verdiği önerilere mutlaka uyun ve reflü yapan yiyecek-içeceklerden kaçının.
Reflü ses tellerinizi olumsuz etkileyeceği için ses kaliteniz de etkilenecektir.